Endüstriyel zincir malzemelerinin taşınması amacıyla, elektrik motoru mekanizmasıyla, tahrik edilen sürekli zincir devrelerini kullanan bir takım taşıma aracı olarak kullanılır. Zincir ünite yüklerini taşımak için bit platform üzerinde oluşturulan uçlar ile tasarlanmaktadır. Zincir konveyör sistemi esnek ve kolayca eksenel olarak bükülebilir bir yapıya sahiptir. Eksenel olarak bükülmesi sayesinde, yollar boyunca sıkı yanal dönüşler ile takip etmek için de yapılmaktadır. 

Özel olarak uygulamak amaçlı kullanım için zincir, bağlantı parçaları, plastik ve paslanmaz çelik dahil olarak, çeşitli malzemelerde yapılabilmektedir. Kullanım amacı ve ömrüne bağlı kalarak ana maddesi tercih edilebilir. Endüstriyel zincirler, esneklik, bakım kolaylığı ve güvenilirlikleri nedeniyle, modern endüstriyel ortamlarımda üretime en verimli ve yaygın bir şekilde kullanılan malzeme olarak taşıma sistemlerinden birisidir.

Endüstriyel zincirler, üretilen ürünlerin ve diğer çeşitli malzemeleri taşımak için çeşitli şekillerde tasarım modellere sahip konveyör zincirlerler yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanılmakta olan en yaygın olan en esnek ve etkili olanları arasında, çok sayıda endüstriyel ve imalat ortamında kullanılan zincir sistemidir. Doğasında basit ve pratik olması da bu konveyörlerin, ağır agregaları hareket ettirmek veya fabrika endüstrisinde üretim parçalarını ve bitmiş olan ürünleri taşımak için tercih edilmektedir. 

Endüstriyel zincirler, temel olarak konsept elektrik motorları ile beraber tahrik edilen bir veya birçok kesintisiz zincir halkasını içermektedir. Projeksiyon zincirli konveyör zincirler diğer zincir çeşitlerine göre daha çok çelik üretim tesisleri veya madencilik gibi ağır alanlarda kömür, döküm hane uçucu kül, cevher veya hurda metal gibi agregaları hareket ettirmek için kullanılır. Ağır işler için oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir. 

Endüstriyel Zincir Çeşitleri

Endüstriyel zincir çeşitleri, herhangi bir malzemenin bir uçtan diğer bir uca doğru transfer işlemini gerçekleştirmek için aktarma mekanizmasında kullanılır. Kısaca taşıma ve aktarma olarak, insan gücü minimum seviyede indirgeyen mekanizma olarak kabul edilir. Konveyör günümüz şartlarında her sektör grupları tarafından kullanılmaktadır. Her sektörün şartlarına uygun bir şekilde, sektörün ihtiyaçlarına göre şekil almaktadır. Konveyör çeşitleri de kendi içerisinde birçok gruba ayrılmaktadır.

Endüstriyel zincirler, ana madde olarak alüminyum konveyör profilleri veya ağır malzemelerden çelikten imal edilmektedir. Konveyör zincirlerin çeşitleri, amaç ve kullanım alanına göre birçok çeşidi bulunmaktadır. Sektörden sektöre değişkenlik gösteren, genellikle kaldırma, taşıma ve tahrik alanında gereksinimi karşılamak için kullanımı varıdır.

  • Transmisyon (tahrik) zinciri
  • Transfer zinciri
  • Yük taşıma zinciri

Endüstriyel zincir seçeneklerinde ilk olarak, zincirlerin taşıması gereken yükün ne türde olacağına göre bakılmalıdır. Taşınması gereken malzemelerin kaldırması amacıyla tercih edilmektedir. Yük taşıması gereken zincirlerin, yükün hacmine, içeriğine ve yapısına göre uygun, güç aktarıma potansiyeli taşıması gerekmektedir. 

Yük taşıma zincirleri, bir malzemeyi bir noktadan diğer bir noktaya taşınması için kullanılmaktadır. Kaldırması gereken yükün ağırlığı önemli olduğu için zincirin çekme kuvveti önemlidir. Yük taşıma zincirleri arasında öne çıkan transfer zincirleri de bir yükün taşınması sırasında dönme kabiliyeti gösteren iç ve dış baklalardan oluşmaktadır. Tahrik zincirleri ise kullanımında sıklıkla öne çıkan özelliği, güç kaynağında gerçekleşen enerjinin aktarılması gereken ortama iletmesine aracılık eden zincir türü olarak söylenebilir.

Endüstriyel Konveyör Zincirleri

Endüstriyel zincirler, değişken özellikte zorlanmayan ve aşınmaya maruz kaldıkları için zincirlerin mekanizmasının rulo, güç iletme kabiliyeti, baklaların yorulması ve burçların yorulması hareket halinde bulunan yüzeylerin aşınarak eskimesi gibi olaylar tarafından sınırlandırılmaktadır. Zincirlerin güç iletme kabiliyetleri, standart olan veya imalatçı firma seçeneklerinde genellikle, diyagram halinde sunulmaktadır.

Endüstriyel zincirler, ön plana çıkan konulardan olan doğru ürünü doğru alıcıya en uygun fiyatla sağlamaktadır. Bu sebeple tedarik veya endüstri zincirleri, üretilmekte olan ürünleri ve satın alınan ürünlerle detaylı bir şekilde dikkatle incelenmelidir. Ham maddeden, üretim yöntemlerine kadar ürün kalitesini etkilen pek çok unsur bulunmaktadır. 

Bu unsurların müşterilerin istekleri doğrultusunda ürün tedarik edilmesi için önemli bir durum oluşturur. Tedarik zincirleri içerisinde bulunan, alışan departmanlar ve yöneticiler, alıcı ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda tün ürünleri incelemektedir. Tüm bunlara ek olarak da tedarik zincirleri süreçleri, departman yöneticileri tarafından detaylı olarak ele alınır.

Endüstriyel konveyör zincirler, motor gücü ve zincir desteği ile harekete geçirilebilmektedir. Konveyör boyunca dolaşmakta olan zincir sayesinde, konveyör hareket eder. Zincirler rulo, kap, kova veya doğrudan kancalarla ürüne bağlanmaktadır. Bu çalışma şekli ile beraber taşıma gerçekleşir. Endüstriyel konveyör zincirler, her sektöre uygun olarak imal edilmektedir. Üretilen zincirler, hafif ve ağır yüklerin nakili için uygun olarak tasarlanmaktadır. Çeşitli ataşman monte edilmiş paralel zincirlerdir. Konveyör zincirlerin kullanım alanı oldukça geniştir. İlk başta konserve sanayi ve kâğıt sanayisinde oldukça sık kullanılmaktadır.

Endüstriyel Zincir Modelleri

Endüstriyel zincir modelleri, kullanım amacına göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Makaralı zincirler, testere dişli plakalı makaralı zincirleri, çift adımlı makaralı zincirler, bakım gerektirmeyen zincirler, korozyona dayanıklı zincirler, yan yay zincirler, kavrama zincirler, birikim zincirler, transfer zincirleri, konveyör zincirler, içi boş pim zincirler, itme çekme zincirleri, plaka zincirleri ve vaka konveyör zincirleri gibi pek çok çeşitte ve kullanımı mevcuttur. 

Endüstriyel zincirler, taşınması istenen ürünün ihtiyacına göre kullanılmalıdır. Çeşitli amaçlar için geniş bir konveyör zincir yelpazesi vardır. Ağır hizmet için kullanılan döner zincirler ve daha fazlası, esneklik ve şiddetli etkilerin iyileştirilmiş yastıklaması için krank bağlantıları bulunmaktadır. Endüstriyel zincirler, çoğu standart versiyon özelliklerini taşımamaktadır. Alıcının istediği özelliklere göre özel olarak imal edilmiş konveyör zincirlerdir.

Endüstriyel zincirler, diğer bantlara ve diğer konveyör tipleri ile karşılaştırıldığında biraz daha az miktarda maliyet edilebilmektedir. Zincirli konveyörler motor ve zincir yardımıyla hareket alır. Zincirler rulo, kova, kap ve direkt olarak zincir sayesinde konveyör hareket alır. 

Endüstriyel Zincir Fiyatları

Endüstriyel konveyör zincir ürünlerin, bir değer çeşidi ise modüler banttır. Üzerinde bulunan birçok ürün taşınabilecek bu modelin, sağlamış olduğu en büyük ayrıcalığı, arıza yaşandığı durumlarda, bandın tamamı değiş sadece sorun oluşan kısmının değiştirilmesidir. Bu imkânı sayesinde bozulma ya da hasar görmesi gibi durumlarda sorun büyümeden bant değişimi yapılabilir. En kullanışlı yanı ise tür olan zincirli modellerde, kolaylıkla taşıma işlemi sağlanabilir.

Zincir modelleri, motor ile beraber hareket eder. Bu sayede verimli çalışma performansı elde edilebilir. Özellikle üretim yapılan fabrikalarda ürünlerin taşınması için kullanılır. Bu işlem sayesinde hızlı ve pratik bir şekilde istenen çalışma, daha verimli hale gelecektir. Bu sistemin uygulanması son derece önemlidir. 

Konveyör Zincir Ölçüleri

Konveyör zincirler, sistemler üzerinde aynı anda onlarca ürün taşıması için işlemler son derece hızlı bir hal alacaktır. Bu durum sayesinde yapılmak istenen işlemler daha katkılı ve verimli bir hale gelir. Sistemlerin doğru bir şekilde çalışması ve en ufak sorun ortaya çıkmaması açısından sağlanan bu imkanlar sayesinde konveyör zincirleri çok önemli bir hal almış durundadır.

Özellikle fabrikalar konveyör zincirleri kullanır. Konveyör zincirler, üretilen malzemeleri ıslah veya alaşımlı çelikten imal edilir. Kullanılacak alana göre bazı zincirler ısıl işleme tabi tutulabilir.