Konveyör zincir çeşitleri, zincirlerin konveyör tahılın yatay bir şekilde taşınması için kullanılan ekipmanlardır. Konveyör zincir, yüksek çekme dayanımına sahip çeliklerden özel olarak tasarlanır. Taşıma seçeneği, dişli zincir ve zincir üzerinde sabitlenen taşıyıcı paletler ile beraber tercih edilmektedir. Isıl işlem ile beraber sertleştirilen zincir elemanları, zincir, zincir pimi ve zincir makaraları yüksek kesme ve kopmaya karşı dayanıklılığa sahiptir.

Konveyör zincir çeşitleri, kullanım alanına uygun, yüksek sürtünmeye dayanıklı özelliğe sahip, plastik pedallar sayesinde ürüne zarar gelmeden ve oldukça az kuvvetle taşıma işlemi gerçekleşmektedir. Ayrıca bu paletlerin kullanımı sayesinde çeliğin sürtünme durumunu önleyerek, sistemin ömrünü uzatarak sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar.

Konveyör zincir, malzemeleri taşınması için elektrik motorlarının desteklenmesiyle tahrik edilen sürekli zincir devrelerini kullanan bir taşıma yöntemidir. Zincir halkaları tipik olarak kömür devrelerini kullanan bir taşıma aracıdır. Zincir halkaları, tipik olarak kömür gibi geçsek agrega malzemelerini devamlı olarak, bir dizi çıkıntı ile veya ünite yüklerini taşımak için bir platform oluşturan uçlardan oluşmaktadır.

Konveyör Zincir sistemleri, kolayca eksenel olarak büküler ve esnek yapıya sahiptir. Ürünün geçtiği yollar boyunca sıkı yanal dönüşleri takip etmek için yapılabilir. Özel olarak uygulamaya bağlı şekilde, zincirler ve bağlantılar parçaları, plastik gibi ya da paslanmaz çelik dahil olmak üzere çeşitli materyalden yapılabilmektedir. Zincirli konveyörler, esneklikleri, bakım kolaylığı ve güvenilirlikleri nedeniyle modern endüstride üretim ortamlarında en verimli ve yaygın şekilde kullanılan malzeme ile taşıma sistemlerinden birisidir.

Konveyör zincir çeşitleri, gıda endüstrisi, şeker ve tuz, kakao fabrikaları, un değirmenleri, irmik değirmenleri, tohum malzeme tesisleri, yem değirmenleri, malt fabrikaları, mısır değirmenleri, tahıl malzeme ve depolama tesisleri gibi benzer endüstriyel tesislerde sıklıkla kullanılmaktadır. 

Zincirlerin tahrik edilmesi ile beraber, taşınacak malzemeye uygun zincire takılacak aparatlar taşımayı sağlayan sistemlerdir. Konveyör zincirlerin bakımı kolaydır. Uzun ömürlü ve dayanıklı yapıya sahiptir. Kurulumu hızlı ve kolay olmakla beraber ekonomiktir. Paslanmaz çelikten üretilmesi çalışma performansını büyük oranda etkilemektedir. Kapalı yapısı sayesinde tozsuz ve hijyeniktir.

Konveyör Zincir Modelleri

Konveyör zincir modelleri, şişeli ürünler veya demir cevherleri gibi malzemeleri taşımak için gereken tasarımlara sahip konveyör sistemleri yaygın bir şekildedir. Kullanılmakta olan bu malzemelerin en esnek ve etkili olanları arasında hareketli mucizeleri birden fazla sayıda endüstriyel ve imalat ortamlarında sıklıkla tercih edilmektedir. 

Konveyör zincir, kullanım şekli gereği basit ve pratikte oldukça etkili olan bu sistem, çok sayıda endüstriyel, imalat ortamında kullanılan zincirli konveyör sistemleridir. Fabrikalarda üretim parçalarını ve bitmiş ürünleri, taşımak için kullanılmaktadır. Temel konsept, elektrik motorları tarafından tahrik edilen bir veya birden fazla kesintisiz zincir halkasını içermektedir. Zincirler, zincir ilerlerken malzemeyi sürükleyerek veya destekleyen çıkıntılara ya da platform tertibatlarına sahiptir.

Projeksiyonlu zincirli konveyörler, en çok çelik üretim tesisleri veya madencilik gibi ağır iş endüstrisinde, kömür, cevher, dökümhane uçucu, kül, cüruf veya hurda metal gibi agregaları hareket ettirmek için kullanılır. Sıyırıcı taşıyıcılar olarak bilinen ünitelerin, dökülmeye karşı önlem için materyali bir ok oluk veya hendek içinde ileriye doğru sürükler veya sıyırmaktadır. Tipik olarak bu zincirler, konveyör üniteleri, her iki tarafına yerleştirilmiş sıyıcılar veya çıkıntılardan oluşan merkezi bir konumda bulunan zincirlere sahiptir. 

Döküm parçaları olan birim malzemeler de bu tip konveyörler taşınabilir. Bu konveyör çeşitleri ılımlı eğitimlerde yumuşak yanal eğrileri ve çalışabilir durumda takip edebilir. Bu zincirleri konveyör örnekleri, çift veya tek zincirli özelliğe sahiptir. Kullanılan malzemeyi desteklemek ve taşınmak için zincire bağlanan çeşitli platform donanımlı bağlantılara sahiptir.

Konveyör Zincir Ölçüleri

Konveyör zincir ölçüleri, platform zincir konveyörleri otomobil fabrikaları, farmasötik üretim hatları ve gıda işletmeleri tesisi gibi üretim süreçlerinin birden çok çeşitli malzemeleri veya parçaları taşıma işlemi için yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu zincirli konveyör örnekleri de kendi tasarımına sahiptir. Tek veya çift zincirli, malzemeyi destelemek ve taşımak için zincir bağlanan çeşitli platform donanımlı bağlantılara sahiptir.

Konveyör zincir ölçüleri, bu platformlar genellik şişeler, yiyecek paletleri, paletler veya otomobil parçaları gibi belirli bir malzeme türünü taşımak için özel tasarlanmıştır. Taşıyıcıları yapmak için kullanılan zincir ve platform parçaları, uygulama yöntemine göre özeldir ve çeşitli plastik, çelik sınıfını içerir. Kesintisiz düz yataklar, platform tertibatı bir araya getirmek için bir kilitleme tasarımına sahip olabilir veya proses ihtiyaçlarına bakılarak düzenli aralıklarla beraber yerleştirilir.

Konveyör zincir, özellikle spiral ve esnektir. Yükseklik ayar modellerine göre izin veren sıkı yanal dönüşleri takip etmek için ekseni boyunca bükülebilir veya yön değiştirebilir. Ayrıca dik eğimleri takip etme kabiliyetine sahiptir. Birkaç ayrı konveyörün yolda birleşmesine imkân sunar. Zincirli konveyörler modüler anlamda özellikle kolay uzayan ve esnek özelliğiyle bilinir. Rota değişikliğine izin veren ve ayrıca sürekli olarak çalışma koşullarında bakımı kolay ve güvenilir bir şekilde çalışabilir.

Konveyör zincir çeşitleri, ise modüler banttan oluşmaktadır. Üzerinde bulunan birçok ürün taşınabilecek bu modelin sağlamış olduğu en büyük özelliği ise arıza durumunda bandın tamamı değil sadece sorun yaşanan kısmını değiştirilebilmesidir. Bu özelliği sayesinde yırtılma ya da bozulma gibi durumlarda sıkıntı çıkmadan hızlı ve kolayca taşıma işlemi yapılabilir. Zincirli modeller motor ile beraber çalışır. Bu sayede sistem devamlı olarak hareket edecektir. Bu imkanlar sayesinde çalışma performansını verimli halde ortaya çıkaracaktır.

Konveyör Zincir Fiyatları

Konveyör zincir fiyatları, taşınması gereken malzemenin, sürekli olarak taşınmasını sağlayan sistemlerdir. Özellikle üretim yapılan alanlarda sıklıkla tercih edilmesi yaygındır. Üretilen malzemenin üzerinde geçişini sağlayıp, sorunsuz bir şekilde taşınmasına imkân sunar. Bununla birlikte kum üretim fabrikalarında taşların değirmene ulaşması içinde bu yöntemler sık kullanılır. Önemli sistemler olması ile beraber, pedallar sayesinde sürtünme azaltılır.

Bu durumda sistemin aksama yaşanmadan çalışması uzun yıllara aktarılır. Ortaya çıkan bu sorun sebebi ile küçük bir sıkıntı çıkmadan hizmet verecektir. Konveyör zincir fiyatları, özellikle üretim faaliyeti olan fabrikalarda, ürünlerin taşınması amacıyla kullanılmaktadır. 

Sistemler üzerinde aynı anda birçok ürün taşınabileceği gibi işlemler son derece hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Bu durum sayesinde yapılmak istenen işlemler daha olumlu bir hale gelir. Bu son derece önemli olan konudur, sistemlerin doğru bir şekilde çalışması ve en ufak sorun yaşanmaması açısından, sağlanan bu fırsatlar sayesinde, konveyör zincirler çok önemli bir hal almıştır. 

Çalışma prensibi sayesinde özellikle fabrikalar, sorunsuz bir şekilde bu zincir sistemine ulaşır. Konveyör zinciri, çoğunlukla toz ve granül ürünleri taşıması için kullanılır. Kapalı gövde özelliğine sahiptir. Tahrik bölümü, gergi bölümü ve ara gövde olmak üzere ü ana kısımdan oluşmaktadır. 

Ürünün hasar almadan istenen kapasitede düz ya da eğimli olarak taşınması için kullanılan bir mekanizmadır. Gıda endüstrisinde düz veya eğimli olarak dökme malzemelerini hasarsız ve ekonomik bir şekilde taşımak için kullanılır. Zincirlerin tahrik edilmesi ve bununla birlikte taşınacak malzemeye uygun zincire, takılması gereken aparatlara taşımaya olanak tanıyan taşıma sistemleridir.