Konveyör Zincir

Konveyör Zincir 

Konveyör Zincir, transmisyon zincirleri gibi, her bir muylu yatağını birbirine bağlayan sınırlayıcı plakalarla birbirine sabitlenen bir dizi muylu yatağıdır. Üretim tesisleri ancak en yüksek verimlilikte çalıştıklarında verimli olabilir; bu, konveyör bantları yavaş veya sarkıksa imkansız olan bir şeydir. Zincir maruz kaldığı ağır yükler ve yüksek basınç, özellikle standart altı zincirler kullanıyorsanız inanılmaz derecede zarar verici olabilir. Zincir, gıda üretimi ve narenciye endüstrisinde, büyük miktarlarda malın bir yerden başka bir yere hızla taşınmasına izin veren bir temel unsurdur.

Konveyör zincir, zorlu koşullar altında, özel uygulamalarda veya malzemenin taşıma yüzeyindeki boşluklardan düşmesine izin verildiğinde malzeme taşınması için kullanılır. Bir iletim zinciri gibi, bir konveyör zinciri, bağlantı plakaları ile birleştirilen muylu yataklardan oluşur. Bu rulmanlar, yüksek basınç altında mafsallanmaya izin verirken bir silindirin dönmesine izin vermek için sertleştirilmiş bir pim ve burçtan oluşur. Zincir çeşitli hatvelerde mevcuttur. Tekerlek diş kuvveti minimum hatveyi ve zincir sertliği maksimum hatveyi belirler. Bazı uygulamalarda, normal maksimum hatveyi aşmak için bağlantı plakaları arasında güçlendirme burçları kullanılabilir. Burçları temizlemek için tekerlek dişleri arasındaki boşluklar kullanılır.

Zincir sistemleri onlarca yıldır kullanılmaktadır ve ağır kutuları, paletleri ve makineleri bir yerden bir yere taşımak için tercih edilen yöntemdir. Tek veya çift adımlı zincirler, sürtünmeden yararlanarak yükleri ileriye doğru çekmek için çalışır. İlk konveyörlerin 200 yıldan daha uzun bir süre önce kullanıldığı ve üstlerinden deri kayış geçen ahşap yataklardan yapıldığı düşünülüyor. Bu ilkel araçlar, kasnaklar ve el kranklarıyla manuel olarak çalıştırıldı ve çiftçilerin mallarını limandan satılık gemilere taşımanın daha güçlü ve ekonomik bir yolunu sunuyordu. Daha sonra konveyörlerin enkarnasyonları sanayi devrimiyle çakıştı ve kömür ve çakıl gibi malzemeleri toplu halde taşımak için kullanıldı ve madencilik tesislerinde üretkenlikte büyük artışlardan sorumluydu. Modern konveyör bantları artık çeşitli malzemelerden yapılmaktadır.

Polyemit Makaralı Konveyör Zincir
Düz Form Konveyör Zincir

Konveyör Zincir Çeşitleri?

Zincirinin birçok farklı türü vardır. Örnekler şunları içerir:

  • İçi boş pim zinciri
  • Derin bağlantı zinciri
  • Katı yatak pimli konveyör zinciri

İçi boş pim zinciri, bağlantıların içi boş yatak pimlerine ve dış baklalara cıvatalanmasına izin verir. Konveyör zincirinin serbest eklemlenmesini sağlamak için cıvatalı ataşmanlar iç baklayı geçmemelidir.

Derin bağlantı zinciri, silindirin kenarının üzerinde sürekli taşıma sağlayan derin yan plakalara sahiptir. Koni şeklinde katı veya içi boş yatak pimleri kullanılabilir.

Masif rulman pimi zinciri, içi boş rulman pimi zinciri ile aynı hatveye, iç genişliğe ve makara çapına sahiptir. Bununla birlikte, sağlam pimli zincir daha zorlu koşullar için tasarlanmıştır.

Konveyör zinciri spesifikasyonları, nihai gerilme mukavemeti (UTS) veya kopma yükü, milimetre (mm) veya inç (inç) cinsinden minimum ve maksimum adım, minimum burç çapı, iç genişlik, dış genişlik, pin tipi, pin çapı, maksimum uzunluk, plaka yüksekliği ve toplam yükseklik gibi unsurlar ile farklılık gösterir.

Uzun Konveyör Zincir
Bant Sistem Konveyör Zincir

 

Konveyör Zincir Ölçüleri Nelerdir?

Konveyör sistem tasarımları önemli ölçüde farklılık gösterebilir; bu, bu konveyörleri sürmek için kullanılan bileşenlerin de tasarım, şekil, boyut ve işlev açısından farklılık gösterebileceği anlamına gelir. Bir konveyör zinciri, çeşitli zincir türleri mevcut olsa da, genellikle bir konveyör kayışını veya başka bir konveyör sisteminin hareketini tetiklemeye yardımcı olmak için kullanılan bir bileşendir. Örneğin bir konveyör zinciri, bir motoru konveyör bandının kendisine bağlamak için kullanılabilir veya kayış için bir kılavuz görevi görmek üzere konveyör sisteminin uzunluğunu çalıştırabilir.

Çoğu sistemde metalden yapılmış zincirler bulunurken, bazı sistemlerde plastik zincirler de bulunabilir. Bu, ağırlıktan ve maliyetlerden tasarruf etmek için yapılır, ancak bu tür konveyör zincir sistemleri genellikle ağır hizmet uygulamaları veya fırınlar ve diğer ısıtma elemanlarından geçen herhangi bir konveyör sistemi için uygun olmayacaktır. Konveyör zinciri metalden yapıldığında genellikle çelikten yapılır. Bazı çelik türleri, korozyona ve su hasarına karşı son derece dayanıklıdır, bu nedenle birçok sistemde galvanizli çelik zincirler yaygındır. Çelik ayrıca biraz esner, bu da yük altında kullanım zorluklarına dayanmak için iyi bir seçim olduğu anlamına gelir.

Bazı konveyör sistemleri, taşıma sisteminde ana bileşen olarak bir konveyör zinciri kullanır. Örneğin bir çekme zincirli konveyör, bir borudan geçen uzun bir zincire sahiptir. Bu zincir, bazen zincir boyunca düzenli aralıklarla sabitlenen diskler olarak bilinen disklere sahip olacaktır. Konveyör zinciri boru içinde hareket ettikçe, diskler ince partikül maddeleri sistem boyunca bir uçtan diğer uca sürükleyecektir. Bu işlem, bir blower sistemine olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve borudaki kıvrımları barındırır. Aksi takdirde, bir helezon konveyör kullanılabilir, ancak vidalı burgu köşelerde bükülemediğinden böyle bir sistem sınırlıdır. Sürükleme zinciri esnektir, bu da konveyör borusunun sonsuz konfigürasyonlarının mümkün olduğu anlamına gelir.

Diğer konveyör tasarımları, sırayla bir kılavuz raya bağlanan makaralara bağlanan zincir bağlantılarını gerektirebilir. Makaralar ve zincir, raydan aşağı sarkacak ve eşyaların kancalardan veya zincirin kendisinden asılmasına izin verecektir. Bağlantıların boyutu ve şekli, konveyör sisteminin amaçlanan uygulamasının yanı sıra makaraların boyutuna göre değişecektir. Bu sistem, bazen büyük eşyaları bir alan boyunca taşımak için kullanılan havai vinçlerde kullanılan bir araba sistemine benzer.

Konveyör zincirleri genel olarak, Standart Makaralı Zincir, Çift Adımlı Makaralı Zincir, Kasalı Konveyör Zinciri, Paslanmaz Çelik Konveyör Zincirleri – C Tipi ve Nikel Kaplama ANSI Konveyör Zincirleri gibi çeşitli boyutlarda gelir.

Polyemit Makaralı Konveyör Zincir
Özel İmalat Konveyör Zincir

Konveyör Zincir Kullanım Alanları

Konveyör zincir, yemek servisi ve otomotiv parçaları gibi çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Tarihsel olarak, otomotiv endüstrisi, bir depo veya üretim tesisi içindeki çeşitli istasyonlar arasında bu tür ağır maddelerin taşınmasının önemli bir kullanıcısı olmuştur. Sağlam zincirli konveyör zincir sistemleri, öğeleri fabrika zemininden uzak tutarak üretkenliği artırmak için uygun maliyetli ve güvenilir bir yöntem sunar. 

Konveyör Zincir Fiyatları Nelerdir?

Bazı durumlar konveyör zincir fiyatları konusunda farklılıklar ortaya çıkartabilir. Bu durumlardan bazıları şunlardır:

Motor: Uygulamanızda kullanılan malzeme, konveyör boyutu, düzeni, hızı ve kapasitesi ile birlikte gerekli sürücü tertibatını ve motoru doğrudan etkileyecektir.

Malzemeler: Konveyör zincir sistemleri, çamur gibi en zorlu malzemeleri bile başarıyla iletecektir.

Konveyör Hızı

Konveyör Boyutu: Güvenilir tedarikçilerin zincirli konveyörleri, uygulamaya bağlı özel gereksinimleri karşılamak için genellikle çeşitli boyutlarda (boru çapları) sunulur.

Konveyör Uzunluğu ve Düzeni: Konveyör zincir sistemleri, düz hatlar, döngüler, ‘Z’ konfigürasyonları ve ampul döngüleri gibi çeşitli konfigürasyonlarda düzenlenebilir. Tabii ki, konveyörün uzunluğu ve düzeni fiyatı etkileyecektir. Uzman bir üretici, ideal yerleşim düzeni hakkında tavsiyelerde bulunabilir ve ardından gerekli uzunluğun maliyetini, bükümlerin sayısını ve derecesini ve avara montajı tipini hesaplayabilir.

Yapı Malzemeleri

Ekstra Seçenekler: Zincirli konveyörler, uygulamanıza bağlı olarak önerilebilecek çeşitli ek seçeneklerle sağlanabilir. Ekstra seçenekler şunları içerir fakat bunlarla sınırlı değildir:

  • Flanşlı boşaltma hunisi
  • Hava tahrikli tahliye kapıları
  • Operatörlerin devre boyunca hareket eden zinciri ve malzemeyi izleyebilmeleri için denetim portları
  • Zincir vibratörü boşaltmada, böylece malzeme zincirin yüzeylerinden çıkarılır
  • Konveyörü çalıştırmak için kontrol sistemi

Sektörünüze ve size özel zincir fiyatlarına ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Ürünlerimiz