Kulaklı zincir imalatı, iki şekilde yapılır. Kulaklı zincir imalatı, standart zincir ya da müşteri talebi doğrultusunda kullanacağı alana göre özel sipariş olarak imal edilmesidir. Kulaklı zincirler konveyör bant sistemi üzerinde üretim merkezli yapıların, mekanik taşıma sistemlerinde çoğunlukla bu zincirler tercih edilmektedir. 

Tasarım özgürlüğüne bağlı olarak bu ataşmanları istenilen aralıklarda montajları yapılabilir. Kulaklı zincir, karbon çelik, çinko krom kaplama ve paslanmaz çelik olmak üzere farklı materyallerden üretilirler. Bant sistemlerinde çalışmasını etkileyen önemli parçalardan birisi olan kulaklı zincirler, bant üzerine monte edilen sistemlerdir. 

Kulaklı zincir, fabrika şartlarında üretim alanlarında kullanılan bu zincir modelleri, oldukça önemli bir yere sahiptir. İki delikli, dik form, bükümlü form ve tek delikli form olarak üretilen bu ataşmanlar, konveyör bant taşıyıcı sistemlerinde kullanılabilir. Genellikle malzemeyi aktarma amaçlı tercih edilir. Bant üzerinde monte edilen kulaklı zincirler, sistemlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak amacıyla tercih edilir.

İhtiyaç ve kullanım alanına bakılarak, istenilen aralıklarda montajlar ve sevk işlemleri yapılan kulaklı zincirler, her anlamda numune ve teknik resim esaslı özel zincir üretimi kullanılmaktadır. Kulaklı zincir, içerisinde hem tek hem de çift adımlı zincirler parçalar bulunmaktadır. Genellikle A ataşmanı en sık tercih edilip, kullanılan üründür. 

Kulaklı Zincir Fiyatları

Kulaklı zincir fiyatları, motor gücü ve bazı parametreler baz alınarak fiyatlarda değişkenlik göstermektedir. Normal tahrik uygulamaları büyük ölçüde, bir tahrik dişlisinin ve tahrik dişlinin etrafına sarılmış bir kulak zincir modeli oluşturur. Tahrikin bu bölümünde, tahrik ile tahrik edilen zincir dişlisi arasındaki mesafede, diş oranının değiştirerek devri hızlandırma ya da yavaşlatma yapmak için fırsat tanır.

Devri yavaşlatmak için, sürülen zincir dişlisi, sürücü dişlisine göre boyutu büyük olmalıdır. Kulaklı zincir fiyatları, kullanılacak alanın şartlarına göre değişkenlik gösterir. Kulaklı zincir konveyör bant mekanizması üzerinde kullanılan parçadır. Kulaklı zincirler, kare kulaklı zincirler, sivri kulaklı zincirler, düz kulaklı zincirler, paslanmaz kulaklı zincirler ve özel imalat kulaklı zincirler başta olmak üzere her türlü teknik resimlere uygun, imalat yapılabilir.

Kulaklı Zincir Çeşitleri

Kulaklı zincir çeşitleri, Çoğunlukla yaygın olarak, ASME (ANSI) tarzında bağlantı zincirlerinin kullanımı içerir. Bunlar, uzatılmış pimler veya üzerine parçaların cıvata yapılabilecek tırnaklı plaklar içerisinde bulunan malzemelerdir. Konveyör zincirler biriktiğinde, hareket hakinde bile ürünü konveyör üzerinde durdurur ve bunun sürtünme veya aşınmayı minimum seviyeye indirerek yapar.

Yaygın ataşmanlar arasında tek adım mesafeli bağlantı zincirler, içi boş pimli zincir, kavisli bağlantılı zincir, tek adımlı bağlantılı zincir, plastik manşon zinciri ve daha fazlası mevcuttur. Ataşmanlar, son kullanıcı ihtiyaçlarına hizmet etmek için özel armatürlerin veya blokların eklenmesine karşı sorun bulmaz. Kulaklı zincir çeşitleri, dişliler ve ataşmanları için boyutunu ve ataşmanını değiştirilebilir olmasını sağlamak amacıyla ANSI/ASME veya ISO İngiliz standartlarına göre belirlenmiştir. 

  • Tek bir tarafta ya da her iki tarafa doğru uzatılmış pimler
  • Tek delikli veya iki delikli bükülmüş ataşmanlar, isteğe göre içten dişli yapılabilir
  • Tek delikli veya iki delikli, dişli eğik olarak isteğe göre tasarlanabilir
  • Uzatılmış pimler F şekli
  • Tek delikli ve iki delikli, isteğe göre içten dişli eğik ataşman yapılabilir

Kulaklı Zincir Kullanım Alanları

Kulaklı zincir kullanım alanları, bazı endüstrilerde çok özel kulaklı zincir türleri kullanılmaktadır. Özel kulaklı zincir, ataşmanları fikstür tasarımında veya süreçlerin kolaylaştırılmasında esneklik sağlar. Özel ataşmanlar, oyuncak üretimi, gıda endüstrisi, ekonomik ve tutarlı bir şekilde taşınması gereken, içerisinde her şey dahil olmak üzere birçok endüstride kullanılmaktadır.

Kulaklı zincir, hareket ve kontrol sistemleri için kullanılmaktadır. Burada ürünleri sürmek veya konumlandırmak amacıyla çok yönlü ve güvenilir bir yöntem sağlamıştır. Hassasiyet ve lazım olan yenilikçi uygulamalara genişletilmesine yardımcı olmuştur. Birçok uygulamada yağlama gerektirmeden uzun süreli kullanım için önemlidir. Seçim süreci karmaşık değildir. Olması gereken hassasiyet düzeyine ve çevresel koşullara bağlıdır.

Kulaklı zincir, 5 temel malzemeden oluşmaktadır. Pim, burç, pim bağlantı plakası, makara ve makara bağlantı plakası. Kullanılan bileşenlerin her birisi, aşınma direnci, yorula mukavemeti ve çekme mukavemeti açısından performansı optimize etmek için hassas toleranslara, ısıl işleme maruz bırakılacak şekilde üretilir ve takılır.

Kulaklı Konveyör Zinciri

Kulaklı konveyör zincir, kısa adımlı zincirlerle tasarlanmış konveyörler için olduğu ataşmanlarla müşterilerine ekonomik ve hızlı çözümler üretilir. Bu zincirler karbon çelik, paslanmaz çelik ve çinko-krom kaplama olarak üretilir. Kulaklı zincir imalatı iki şekilde planlanabilir. Kullanılacağı ortamın ve transferin sağlanacağı ürün skalasına göre değişik ölçü ve mesafe aralıkları sağlanarak üretilen zincir grubudur. 

Kulaklı konveyör zincir, tüm bu nedenlerle de geniş bir yelpazede farklı sektör gruplarının ihtiyaç duyduğu bir malzemedir. Kulaklı zincir imalatı diğer zincirlerde farklı olarak daha dayanıklı yapıya sahiptir. Dolayısıyla özel olarak zincirler tercih edilir. İki parça ile işlevsel alanı farklılaştırılmış ve genişletilmiştir. Hedef ürünleri bir yerden başka bir alana taşıyan bant sistemlerinin vazgeçilmez parçasıdır.

Tek delikli, dik form, bükümlü form, iki delikli ve bükümlü form olarak üretilen kulan zincirler, sanayide en fazla tercih edilen zincir modelidir. Kulaklı zincir sanayi dışında, iş makinaları, tarım makinaları, gıda sanayi, yürüyen merdiven gibi geniş bir sektörel yelpazede sık kullanımdadır.

Kulaklı Zincir İmalatı

Kulaklı zincir, sıklıkla paletli taşıma sistemlerinde kullanılmaktadır. Belirlenen hedef ürünleri bir noktadan diğer bir noktaya taşıyan bant sistemlerinin vazgeçilmez parçasıdır. Özellikle büyük tonajlı ürünlerin bir yerden diğer yere transferinde işletmeler için büyük bir avantaj sağlayan sistemlerdir. 

Halk dilinde çok bilinmeyen bir ürün olsa da kullanım alanında hemen hemen her sektörde kulaklı zincir, önemli bir yapı taşıdır. Kulaklı zincir, normal sanayide ve taşımacılıkta kullanılan diğer zincir türlerinden farklı değildir. Kulaklı zincir diğer zincirlerden ayıran özelliği ise daha dayanıklı ve güçlü yapıda üretilmesidir. Dolayısıyla özel tercih edilen zincirler arasında yer almaktadır. Diğer zincirlere göre eklenen iki parça işlevsel alanı farklı ve alanı genişletilmiştir.

Kulaklı Zincir Ölçüleri

Kulaklı zincir ölçüleri, ortada bulunan zincir ve yanlarda iki adet delik yer alan kulakları sayesinde bantlar rahatlıkla monte edilir. Bu sayede sürekli olarak taşıma olanağı tanır. Sistem bağladıktan sonra, üzerine düşen ürünleri belirli kısımlara taşır ve bir havuz içerisine düşmesini sağlar. Özellikle üretici fabrikalarında tercih edilen bu zincir modellerin çalışması için bu tür zincirler oldukça kullanışlı ve önemli bir durumdur. Sağlamış oldukları ayrıcalıklı fırsatlar sayesinde sistemler sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

Kulaklı zincir özellikle kullanım yönleri sebebiyle oldukça fazla kişi tarafından tercih edilir. İşletmelerin sorunsuz bir şekilde işlerini yürütmesi için bu sistemlerin önemli yere sahiptir. Bant sistemlerinin çalışması içinse bu zincir modellerinde gerekli olacaktır. Bir zincir ve etrafından bulunan kulaklı şeklindeki iki delik sayesinde, bant sistemleri arasında kolayca monte edilebilir. Hızlı ve pratik kullanımı sayesinde çalışma hızını kesinlikle azalmayacaktır. Bu sayede taşıma işlemleri daha kolay hale gelecektir. Fabrikalar ya da küçük işletmeler de bu konuda en iyi fırsatlardan yararlanacaklardır.