Paslanmaz Kulaklı Zincir

Kulaklı Zincir

Kulaklı zincir, endüstriyel dünyanın isimsiz kahramanlarından biridir ve üretim hattı boyunca çok çeşitli ürünlerin hareketi için kritik öneme sahiptir. Yiyecek ve içecek sektöründen ilaca ve paketlemeden otomotiv parçaları üretimine kadar bağlantı zinciri, üretim hattının verimliliği ve güvenilirliği için kritik öneme sahiptir. Bir dizi standart ve özel ataşman arasından seçim yapmak, zincirin taşıma uygulamasının kesin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmesini sağlar.

 

Bağlantı zincirinin bakımı veya revizyonu ile ilgili olarak, kurulum süresi, bakım faaliyetleri ve bir bütçe zincirinin daha kısa ömrü gibi faktörlerin tümü, toplam sahip olma maliyetini etkiler ve hızla önemli ölçüde artan MRO maliyetlerine katkıda bulunur. İnovasyon geçmişi ile firmamızın argümanı her zaman, bağlantı zincirinin, taşıma uygulamasına değer katan, doğru bir şekilde belirlenmiş ve iyi tasarlanmış bir bağlantı zinciri çözümü ile bir ticari üründen çok daha fazlası olarak görülmesi gerektiği olmuştur.

Kulaklı Zincir Kullanım Alanları?

Bazı endüstriler çok özel kulaklı zincir türlerine sahiptir. Özel kulaklı zincir ataşmanları, fikstür tasarımında veya süreçlerin basitleştirilmesinde esneklik sağlar. Özel ataşmanlar, gıda endüstrisi, oyuncak üretimi ve ekonomik ve tutarlı bir şekilde taşınması gereken hemen hemen her şey dahil olmak üzere birçok endüstride kullanılmaktadır.

Kulaklı zincir, mühendisler tarafından bir yüzyıldan fazla bir süredir hareket kontrol sistemleri için kullanılmaktadır ve burada ürünleri sürmek veya konumlandırmak için çok yönlü ve güvenilir bir yöntem sağlamıştır. Hassasiyet ve teknolojideki ilerlemeler, makaralı kulaklı zincir kullanımının hassasiyetinin gerekli olduğu yenilikçi uygulamalara genişletilmesine yardımcı oldu. Birçok uygulamada yağlama gerektirmeyen uzun ömür gereklidir. Seçim süreci karmaşık değildir, ancak en iyi çözüm, gereken hassasiyet düzeyine ve çevresel koşullara bağlıdır.

Kulaklı zincir 5 temel bileşenden oluşur: Pim, burç, makara, pim bağlantı plakası ve makara bağlantı plakası. Bu bileşenlerin her biri, aşınma direnci, yorulma mukavemeti ve çekme mukavemeti açısından performansı optimize etmek için hassas toleranslara ve ısıl işleme tabi tutulacak şekilde üretilir ve monte edilir.

Makaralı zincir uygulamaları genellikle iki genel kategoriye ayrılır: Tahrikler ve konveyörler.

Genel olarak kulaklı zincirlerin dört temel işlevi vardır:

  • Ürün ya da objeleri bir yerden başka yere taşımak için
  • Güç iletmek için
  • Bir eylemin bir önceki eylemden sonra belirli bir süre boyunca tutarlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için; yani senkronizasyon
  • Hareket yönünü doğrusaldan dönere kaydırmak için

Kulaklı zincir, bu işlevler için kayış tahriklerine göre önemli avantajlara sahiptir, çünkü ağır yükle bile zincirler arasında çok az kayma veya esneme vardır ve inanılmaz derecede verimli ve uzun ömürlüdür. Makaralı kulaklı zincir, yüksek ve düşük sıcaklık veya başlatma-durdurma eylemi kullanımı gibi en zor koşullar altında bile dayanabilecekleri için yüksek stresli bir ortamda kullanım için olağanüstüdür. Endüstriden bağımsız olarak, çeşitli hafif ve ağır hizmet uygulamalarında operasyonların sorunsuz çalışmasını sağlamak için makaralı kulaklı zincir gereklidir. Günlük makineleriniz için kaliteli makaralı zincirlere yatırım yaparak, tutarlı ve istikrarlı bir işin keyfini çıkarmanız daha olasıdır.

Sık Kulaklı Zincir
Büküm Kulaklı Zincir

Kulaklı Zincir Çeşitleri?

Kulaklı zincir çeşitleri içerisinde hem tek hem de çift adımlı zincirler için kulaklar mevcuttur. A ataşmanı en yaygın kullanılanıdır ve zincirin bir tarafında uzanan ve bir L şekli oluşturan katlanmış bir bağlantı plakasına sahiptir. A ataşmanları zincirin her iki tarafına takıldığında bir K ataşmanı oluştururlar. Daha sonra zincir üzerine çıtalar veya mastarlar takılabilir. Bağlantı aralığına, çıtaların genişliğine ve sertliğine dikkat edilmelidir, Firmamız, uygulama için en iyi zinciri seçmeye yardımcı olabilecek eksiksiz bir teknik destek hizmeti sunmaktadır.

A ve K ataşmanlarının varyantları, bağlantı plakasının uzatıldığı SA ve SK’dir. D ataşmanı, ürünleri taşımak için tepsiler, çapraz çubuklar ve diğer bağlantı parçaları gibi bileşenlerin zincire bağlanabileceği uzatılmış bir zincir pimidir. Uzatılmış pimler eğilme ve kesme kuvvetlerine maruz kalır. GK-1 ataşmanları ile her iki bağlantı plakasının ortasına bir delik eklenir, bağlantıların iki (veya daha fazla) paralel zincir arasına takılmasını sağlar. Bu tip bağlantı genellikle, içi boş pim zincirlerinin maksimum uygulanabilir çaplarından daha büyük çaplara sahip çapraz çubuklar kullanıldığında kullanılır. Tek adımlı zincirler için, bu ataşmanların çoğu, genişliğin bağlantı plakasının genişliğine eşit olduğu W işaretleriyle de mevcuttur.

Farklı ataşman türlerinin birleştirilebilmesi ve ataşmanların tek yönlü, çift yönlü ve üçlü makaralı zincirlere istenen herhangi bir eğimde bir veya iki taraftan monte edilebilmesi sayesinde yüksek bir değişkenlik elde edilir. Kulaklı zincir çeşitleri şunlardır:

  • Tek delikli veya iki delikli düz ataşmanlar, isteğe bağlı olarak içten dişli
  • Tek delikli veya iki delikli bükülmüş ataşmanlar, isteğe bağlı olarak içten dişli
  • Tek delikli veya iki delikli, isteğe bağlı olarak içten dişli eğik ataşmanlar
  • Uzatılmış pimler F şekli
  • Tek bir tarafta ya da her iki tarafa uzatılmış pimler
08B1 Kulaklı Zincir
Kazıyıcı Kulaklı Zincir

Kulaklı Zincir Ölçüleri Nelerdir?

Kulaklı zincir, ürün yatay, dikey veya kavisli bir yarıçap etrafında hareket ediyor olsun, bir makine tasarımcısının seçebileceği çok sayıda seçenek sunar.

En yaygın olanı, ASME (ANSI) tarzı bağlantı zincirlerinin kullanımını içerir. Bunlar, uzatılmış pimler veya üzerine parçaların cıvatalanabileceği tırnaklı plakalar içerebilen zincirlerdir. Yaygın ataşmanlar arasında tek adımlı bağlantı zincirleri, çift adımlı bağlantı zinciri, içi boş pim zinciri, kavisli bağlantı zinciri, plastik manşon zinciri ve daha fazlası bulunur. Ataşmanlar, son kullanıcı ihtiyaçlarına hizmet etmek için özel armatürlerin veya blokların eklenmesine izin verir.

Biriken konveyörler, zincir hareket halindeyken bile ürünü konveyör üzerinde durdurur ve bunu sürtünme ve aşınmayı en aza indirirken yapar. Bu uygulamada, üst makaralı, yan makaralı veya diğer özel yapılı bir zincir seçilir. Bu tip konveyör, montaj hatları gibi birkaç istasyonda işlemlerin yapılmasını gerektiren uygulamalarda popülerdir.

Makaralı kulaklı zincir boyutları, zincirler, dişliler ve ataşmanlar için tasarım ve boyutların değiştirilebilirliğini sağlamak amacıyla ANSI/ASME veya ISO İngiliz standartlarına göre standartlaştırılmıştır. Uygulamalarınız için hangi makaralı kulaklı zincir ölçüsünün en iyi şekilde çalışacağından emin değilseniz, bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Kulaklı Zincir Fiyatları Nelerdir?

Normal tahrik uygulamaları, büyük ölçüde, bir tahrik dişlisinin (doğrudan motora veya redüktöre bağlı) ve tahrikli dişlinin (genellikle bir makinenin konveyör kafa miline bağlı) etrafına sarılmış bir ASME/ANSI kulaklı zincir modelinden oluşur. Tahrikin bu kısmı, tahrik ile tahrik edilen zincir dişlisi arasındaki diş oranını değiştirerek devri hızlandırmak veya yavaşlatmak için bir fırsat sunar. Devri yavaşlatmak için, sürülen zincir dişlisi, sürücü dişlisinden daha büyük olmalıdır. Dişlerin oranı rpm’deki azalmayı belirler. Örneğin, sürücü dişlisinin 15 dişi ve sürülen dişlinin 30 dişi varsa, oran 2:1’dir, bu nedenle sürülen dişlide rpm yarı yarıya azalacaktır.

Kulaklı zincir seçmenin en kolay yolu beygir gücü çizelgelerini kullanmaktır. Motor beygir gücünüzü ve küçük (sürücü) zincir dişlisinin rpm’sini bilmeniz gerekecektir. Kulaklı zincir fiyatları, bu motor gücü ve bazı diğer parametreler baz alınarak değişiklik göstermektedir. Firmamız piyasadaki en uygun kulaklı zincir fiyatları ile siz değerli müşterilerine profesyonel ve birinci kalite ürünleri sorunsuz bir şekilde sunmaktadır.

Kulaklı zincir fiyatları hakkında net bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Previous
Next

Diğer Ürünlerimiz