Paslanmaz zincir, birbirine monte edilmiş bir dizi metal halkaların oluşturduğu nesnelere zincir denir. Makinelerde kullanılıp, yüksek performansıyla beraber uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Tonoz ve demirleme işlemlerinde çoğu kez tercih edilen paslanmaz zincirler, halata kıyasla daha güçlü, dayanıklı yapıya sahiptir. Güçlü olmasından çok, ağırlığa ve sürtünmeye karşı dirençli olmasıdır.

Güvenli ve kaliteli paslanmaz çelikten imal edilen paslanma durumu yaşanmaz. Geniş yelpaze imkanıyla tasarım ve türü, çalışma performansına göre seçilebilmektedir. Bu sayede pek çok sanayi işletmeleri tarafından güvenle tercih edilir. Krom zincir ve çelik zincir modelleri ile beraber güvenle tercih edilir. 

Paslanmaz zincir, kullanımı oldukça pratik olması, teknik destekler almanıza genellikle gerek bulunmuyor. Dünya çağında tercih edilen paslanmaz zincir birçok faydaya sahiptir. Geniş kullanım alanlarına sahip olan çelik zincirler sırasından, makine zincirleri ile elde edilmesini sağlar. Bunun yanında ergonomik tasarımı imkanıyla firmalar tarafından beğeni kazanıyor. 

Paslanmaz zincir, özenli kullanıldığında çalışma performansını uzun yıllar boyunca sürdürebilir. Bu sayede işletmelerin ek maliyete girmesini önlüyor. Paslanmaz zincirler makineleri arızalanmalara sebep olmadığı gibi, özenli kullanıldığı taktirde makinenin performansını etkiler. Sanayi, tekstil ve daha birçok dalda farklı sahalardaki çalışma prensibe uygun şekilde imal edilir. Dayanıklı özelliği sayesinde ekonomik ve kolay kullanımı varıdır. Teknik desteğe ihtiyaç duyulmadan hızlı ve kolayca kullanılabilir. Dünya çapında neredeyse her alanda kullanılan paslanmaz zincirler dayanıklılığı sayesinde en çok tercih edilen zincirler arasında yer almaktadır.

Paslanmaz Zincir Çeşitleri

Paslanmaz zincir, asit ve alkalin yanı sıra tuzlu suda ve deniz ortamlarında korozyona karşı oldukça dayanıklı olan paslanmaz çelik malzemesinden üretilir. Zincir üreticileri, bu sistem üzerinde belirli bir parçanın aşınma ömrünü doğru bir şekilde tahmin etmek için sürekli, zincirlerin giyilebilir özelliğini ve kalitesini iyileştirme yöntemlerini arar. Çizelgeler oluşturmak, aşınma ömrünü ve kısmen aksama süresini ayarlamak için gereklidir. 

  • Yüksek test zincir
  • Korumalı bobin zincir
  • Uzun bağlantı zincir
  • Kanat zincir
  • Çift döngü zincir
  • Tek kriko zincir
  • Tesisatçılar zinciri

Kalite avantajı sayesinde paslanmaz zincirler işletmeler için birden çok faydasını görür. Nemli ortamlarda, korozyon istenmediği yerlerde paslanmaz zincir kullanılır. Özellikle gıda sektöründe paslanmaz ve aside dayanıklı çeliklerden üretilmiş zincirler tercih edilir. Ayrıca paslanmaz zincirlerin diğer zincirlere oranla daha düşük kopma mukavemetine sahip özelliktelerdir. 

Paslanmaz zincirler, yüksek kaliteli paslanmaz çelikten üretilmiştir. Genel olarak tıbbi, gıda sektörü, fabrika makineleri gibi çeşitli uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Paslanmaz zincirlerin avantajları diğer zincir modellerinden farklıdır. Yüksek sıcaklık koşullarında korozyona dayanıklı, düşük sıcaklıklarda ise çatlamalara karşı güçlü ve temiz bir görünüme sahiptir. Paslanmaz zincir aşırı soğuk ve sıcaklılara karşı kaldırabilecek temiz, korozyon olmadan tam kapasite çalışabilmesi önemlidir. 

Zincirlerin doğru seçilmesi önemlidir. Her zincir çeşidi kullanılacak alana göre uygun özelliklere sahip olmayabilir.  Paslanmaz zincirlerin sert kullanım koşullarına karşı dayanıklı olması için kaliteli malzemeden üretilmiştir. Yüksek ısıya karşı direnç gösterir ve düşük sıcaklıklara karşıda kırılmaz özelliğe sahiptir. Kopma ve eskime yaşanmaz. Korozyona karşı güçlü bir yapısı vardır. Kullanıma göre çeşitli uygulamalarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Paslanmaz zincirin yüzey sertliği, parçalar tavlama ve verme ile ısıl işleme tabi tutulmadığından daha düşük orandadır. Birçok uygulamada paslanmaz çelik makaraları, zincirlerin daha fazla ısı tuttuğunu ve bununla beraber ürünün çekme kuvvetini ile aşınma ömrünü daha da etkileyebilir.

Paslanmaz Zincir Ölçüleri

Paslanmaz zincir ölçüleri, kullanılacağı alana ve şartlara göre değişkenlik göstermektedir. Paslanmaz zincir ölçüleri her kullanıma uygun şekilde ayarlanmalıdır. Zincir ölçüsü her kullanım için uygun koşullar oluşturmayabilir. Bu nedenle her kullanıma ve kullanım alanına göre farklı yapıda, farklı ölçüde zincirler imal edilir. Ölçülere göre farklılık gösteren bazı paslanmaz çelik modelleri vardır.

Paslanmaz zincir, modellerinin yanı sıra diğer kullanılan zincir çeşidi ize kulaklı zincirlerdir. Taşıma amaçlı ya da uç kısmına bir takım malzeme bağlanarak kullanılır. İstenilen boyutta ve ölçüde paslanmaz kulaklı çelik imalatı yapılır özel kulaklı zincir ve standart kulaklı zincir olarak iki gruba ayrılmaktadır. Paslanmaz zincir veya galvaniz zincir olarak ikiye ayrılır. 

Şekillerine göre uzun bakla, kalibre zincir veya çivili zincir olarak da üçe ayrılır. Paslanmaz zincirler birçok alanda yüzey koruyucu veya galvaniz olmadan kullanılabilir. Paslanmaz zincir sağlam, uzun ömürlü ve güvenilir performans kaybı yaşamayan, dayanıklı ve kaliteli malzemelerdir. Halattan ağır olduğundan dolayı yerle olan mesafesi azalır. 

Daha fazla tutunma imkânı tanır. Fabrika dışında da birçok teknelerde, demirlemek için çoğunlukla tercih edilme sistemidir. Teknelerde kullanılan paslanmaz zincirler malzeme yapısına göre paslanmaz zincirler tercih edebilir.

Paslanmaz Zincir Avantajları

Paslanmaz zincir, kaliteli malzemeden üretildiği için birçok avantajlara imkân tanımaktadır. Bu avantajlar sayesinde işletmeler gerek ekonomik yönden gerekse zaman yönünden avantajlar tanır. Paslanmaz zincir modellerinin söküm ve kullanımı diğer makine zincir türlerine oranla daha pratiktir.

Paslanmaz zincir kullanılacağı alanda iş hacmine bakılarak alıcının isteğine uygun ölçülerde paslanmaz zincir üretimi yapılabilir. Çeşitli modellere ayrılan bu zincirler, makine için en uygun tercih edilebilir. Bu sayede üreticilerin teknik destek yardımı almadan da bu zincirleri pratik bir şekilde kullanabilir ve makineden kolayca çıkartılabilir. Paslanmaz zincirlerin birden çok türlere ayrıldığından, makine için en uygun türü tercih edilmelidir.

Paslanmaz zincir, sağladığı birçok avantajı mevcuttur. Su ve benzeri sıvılardan etkilenmez ve sıradan makine zincirlerine nazaran paslanmaz zincirler, ergonomik tasarımı, parlak dizaynı ve şık görünümü ile birlikte makinelerde gösterişli bir görünüm elde edilmesine olanak sağlar.

Çoğunlukla işletmeler tarafından beğeni ile karşılanan paslanmaz zincir modelleri, özelliklerinin yanı sıra özenli kullanıldığı taktirde uzun süre kullanım avantajı sunar. Dolayısıyla paslanmaz zincirler kullanıldıkları makinelerde arızalanmalara sebep olmadan makinenin kalitesini uzun yıllar koruyabilir.

Paslanmaz Zincir Fiyatları

Paslanmaz zincir fiyatları, birçok alana göre değişiklik göstermektedir. Malzeme yapısı, ölçüler, boyut, zincir türü ve üretilme durumuna göre bazı koşullar paslanmaz zincir fiyatları konusunda etkileyen faktörler arasında bulunmaktadır. 

Paslanmaz zincir kullanım alanları, asfalt konveyör, pim çıkıntılı zincir, konveyör zincir, pim delikli zincir, kulaklı zincir, uzun baklalı taşıyıcı kazıyıcı zincir, şişe yürütme makinesi, kutu yürütme makinesi, tarak şapka zincir, çikolata üretim paketleme makineleri, soğutma, unlu mamulleri zinciri, cips paslanmaz zincir fiyatları, sektör makineleri, tava taşıma, etiketlemesi dolum makinesi, seçme ayıklama, meyve sebze zincirleri, şekerleme üretimi makineleri ve bunlara benzer her türlü makine sistemi için paslanmaz zincir kullanılır. Paslanmaz zincirler aşınma durumları yaşanmadığından dolayı, değiştirilmeye ihtiyaç duymaz. Temizlemesi pratik olduğundan dolayı, aynı zamanda aksama süresini ve genel maliyetlerini azaltarak karlılığı olumlu yöne çevirir. 

Aralıksız ve boşluksuz tasarım şekli, temizlenmesi zor alanların çoğunu engellemektedir. Tasarımlar parçalar arasında ufak temas yüzeyleri sağlar ve açık dişler, keskin köşeler veya düz yatay yüzeyleri içermez. Tüm zincir üreticileri aynı değildir. Zincir tedarikçileri, benzersiz durumlar için tam olarak doğru çözümü belirlemeye yardımcı olurlar. Uzun vadeli değer sağlamak için paslanmaz zincirlerin doğru bir şekilde seçenekleri değerlendirip alınması gerekir.