Standart Zincir

Standart Zincir

Standart zincir oldukça sık tercih edilen, zincir modellerinden biridir. Sahip olduğu nitelikler sayesinde tüm ölçekteki firmalar tarafından çok fazla tavsiye edilir. Pratik kullanıma sahip olmasının yanı sıra uygun fiyat listesi de mevcuttur.

 İşletmeler ekonomik anlamda oldukça avantajlı olmasını sağlar. Standart zincirler geniş özellikleri ve modelleriyle, sıkça ilgi odağı haline geliyor.

Standart zincir maksimum düzeyde estetikliğe ve ergonomik kullanımı sayesinde işletmeler tarafından beğeni kazanmasına olanak tanıyor. Sanayide kullanılan zincirlerin, kullanım alanları çok çeşitli olmakla beraber ebat, yük kapasitesi, şekli gibi değişkenlik göstermektedir. Kullanılacak alanın koşullarına gör birçok farklı özellikte olduğu için seçilen zincirin özelliği dikkatle belirlenmelidir. 

Standart zincir pek çok anlamda kullanılabilir. (Fleyır, konveyör, makaralı, ataşmanlı, bant zincirli, yaprak zincirli, multifleks, üstü kapalı, tarım makineleri zincirleri, elastometrik, delik pimli, kulaklı, api, pim çıkıntılı, mafsallı, pim makaralı) birçok seçenek mevcuttur.

Zincir tercihi tek sıra olabileceği gibi iki sıra, üç sırada olabilir. Kullanılacak olan yerde kuvvetli bir şekilde taşıyabilecek bir zincirin seçilmesidir. Zincirlerin arasında bulunan iki pim mesafesi ölçülerek, makara çapına bakılır, kaç sıra olduğu kontrol edilir. Bu değerlere göre zincir numarasına ait olduğu tespit edilir.

Standart Zincir Özellikleri

Standart zincir, DIN 8187 ve DIN 8188 standartlarına bağlı kalmasıyla, üretilmektedir. Standart zincir modellerin görevi çok ve tek sıralı olarak her türlü güç aktarımı anlamına gelmektedir. Bahsedilen bu zincirler, kaplamalı ve paslanmaz seçeneklerde üretilebilerek gıda sektörü, hijyen ve korozyonun öneminin bulunduğu alanlarda gereken her kısımda kullanılmaktadır.

Kasnağın ve kayışın zayıf kaldığı yerlerde, yüksek ısıya, su ve asit gibi kimyasallarda mevcut olduğu ortamların zor koşullarına karşın bu tarz zincirler vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geliyor. Redüktörden dişli özelliği sayesinde, aldığı gücü sisteme aktarıp mekanik hareketi sağlamasına neden olur. Kullanılacak ortam göre ısıl işlemlere tabi tutulur.

Standart Zincir
Standart Konveyör Zincir

Zincirlerde Bakım Nasıl Yapılır?

Uygun yağlama işlemi zincir korozyon, sürtünme ve aşınmadan olabilecek en az seviyede korunur ve ömrü uzatılır. Yağlama tekniği olarak damlatarak, elle, yağın içerisine daldırarak yağlama yapılabilir.  Birbiri yönde çalışan zincir dişlilerin aynı doğrultuda olması gerekir.  

Aynı zinciri iki dişli üzerine oturttuğunuzda çapraz olmamalı doğrusal bir konumda olmalıdır. Eğer zincir üzerinde dişlilerde kayma meydana gelirse hemen düzeltilmelidir, aksi taktirde zincirlerde veya dişlilerde aşınmalar meydana gelebilir. Eski zincirler, dişli üzerinde yer edinmiş ve aşınmış olabilir. Zincir değişimi esnasında, zincir kilidi veya yarım baklada varsa değiştirilmelidir.

Standart Zincir Avantajları

Standart zincirlerin zor koşullar altında çalışılan sektörlerde, sıklıkla tercih edilmesinin sebepleri vardır, geniş özelliklere ayrılan standart zincirler birçok özelliklere sahip olmakla beraber müşteri memnuniyetini kazanmıştır.

Kayış kasnağın zayıf kaldığı kısımlarda yüksek sıcaklığın, suyun ve asidin mevcut olduğu ortamlarda, bu tarz zincirlerin ve sistemlerin vazgeçilmez ihtiyacıdır. Bunun gibi farklı birçok özellikleri mevuttur bunlardır,

  • Yüksek ısı ve asitte dayanıklılık gösterir.
  • Şık bir dizayna sahiptir. Uyguladığı alanda kusursuz bir uyum sağlar.
  • Çevre dostudur, hijyenik dizaynı sayesinde çevreyi kötü yönde etkilemesi söz konusu değildir.
  • Standart zincir modelleri alanınındı en iyi performans gösteren türleri arasında bulunuyor.
  • Uluslararası yük taşımacılığı gibi ağır işlerde yoğun olarak talep görmektedir.
  • Tamamen orijinal ve paslanmaz çelikten imal edilir.
  • Standart zincir, güç aktarımı gerektiren her alanda kullanılabilir.
  • Sağlam ve hafif malzemedir.
Standart Zincirler
Standart Düz Form Zinciri

Standart Zincir Çeşitleri?

Sanayide üretim hatlarında sıklıkla tercih edilen parçaların, birçoğu önemli ve değerlidir. Standart zincir, Sahip oldukları özellikleri baz alınarak fonksiyonları ile bir araya getirilerek kullanılır. İnsan hayatını kolaylaştıran ürünlerin meydana gelmesini sağlamaktadır.

Standart zincir, iç ve dış baklalardan oluşur, dış bakla iki yatak piminden ve de iki plakadan oluşur. Dış baklalar eklenerek, iç baklalarda bir zincir oluşturacak şekilde imal edilir. Kilit bakla ve yarım baklaları da ihtiyaca bağlı olarak segman ya da kopilyalı olacak biçimde üretilmektedir. İş baklada, içine iki burcun bastırılması ile iki iç plakadan ve burçlar üzerinde dönen iki makaradan tasarlanmakladır. 

Standart Makaralı Zincirler, her ölçekteki işletmeler tarafından sıklıkla talep görmesi sayesinde en çok satılan makine zincirleri listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Standart makaralı zincir modelleri ekonomik fiyat skalasına sahip olduğundan dolayı firmaların ekonomik açıdan avantajlı olmasına olanak tanıyor.

 Standart Zincir Ölçüleri Nelerdir?

Standart zincir ölçüleri birçok şekilde ve ebatta tasarlanabilir, kullanılacak alana ve koşullara göre farklılık göstermektedir. Uzun adımlı zincirler, formlu zincirler, paslanmaz çelik zincirler ve yana yaylanan zincirler de dahil olmak üzere yüksek kalite performanslı, zincirlerin farklı çeşidi üretilmektedir. 

Standart zincir Aside dayanıklı ve paslanmaz özelliğiyle, kaliteli çelikten üretilen standart zincirler, anti-manyetik kalitesi ile korozyona karşı yüksek koruma özelliğine sahiptir. Çalışma alanlarına ve yüküne bağlı olarak oluşan çalışma koşullarının, zincirler üzerinde birçok etkisini iyi anlamda iyileştirmek amacıyla düzenli bakımının aksatılmadan yapılması gerekir.

Yağlama yapılmadan önce temizlikleri yapılmalı ve daha sonrasında kaliteli ve uygun yağ ile zincir yağlanmalıdır. Zincirlerde çalışma şekline bağlı olarak meydana gelen aşırı uzayan ve sistemde titreşimlere ve istenmeyen durumlarda, yol açan zincirler hemen değiştirilmesi gerekmektedir.

Kullanılan yağın bakla ve dişli arasında yeterli miktarda film tabakasını oluşturacak şekilde seçimli yüksek sıcaklarda yağın, viskozitesinin düşeceği hesap edilerek, uygun yağ miktarı uygulanmalıdır. Standart zincir üzerinde pislik ve tortu artmış ise zincir görevini tam kapasite yapamayacaktır. Tortu ve pisliğin temizlenmesi gerekmektedir.

Standart Konveyör Zincir
Standart Zincir

Standart Zincir Kullanım Alanları?

Standart zincir, tüm makine mühendisliği endüstrisinde, inşaat firmaları, tarım makineleri, tekstil ve ambalaj endüstrisi, baskı makineleri, malzeme taşıma teknolojisi, gıda endüstrisi, kereste işleme ve otomotiv imalatı gibi birçok farklı uygulama alanlarında sık tercih edilir ve kullanılır.  

Diğer zincir modellerinde olduğu gibi standart zincir modellerinde de standart özelliğe sahip olan ürünleri satın alınmadan önce birkaç ayrıntıya dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu alanda zincirler sarın alınmadan, döndürülen makine çeşidi, iletilecek güç, yük sınıfı, döndürülen makine çeşidi, döndürülen ve dönen milin hızı, çap düzeyi ve kesenler arası mesafe gibi birçok faktör dikkate alınmalıdır.

Taşıma ve kaldırma gibi işlerde kullanılan standart zincir, çeşitli tip ve güçlerde üretilmektedir. Doğru alana ve koşullara bağlı kalarak geren zincirlerin seçip gereken ebatlarda kullanılması, standart zincir ürününü en yüksek kalitede kullanma olanağı tanımaktadır. Çelik, dökme dövme, nikel kaplama, paslanmaz çelik, galvaniz kaplama gibi seçenekleri ile özel ihtiyaçlara göre binlerce model bulunabilir.

Standart Zincir Fiyatları

Standart zincir fiyatları, firmadan firmaya değişmekte olup, internet ortamından online bir şekilde sipariş verilen bu zincirlerin fiyatı, kullanılan malzeme, ebat ve özelliklerine bakılarak müşteriye özel olarak sunmaktadır. 

Standart zincir fiyatları farklı parametreye göre değişkenlik gösterebilir. Boyutu, ölçüleri, malzeme yapısı ve ürünün kalitesine göre fiyatlandırmalar farklılıklar göstermektedir. Standart zincir modellerinde müşterinin isteklerine göre değiştirilerek istenilen ürünü sunmaktadır.

Standart zincir fiyatları, düz formlu zincirler, paslanmaz çelik zincirler, yana yaylanan zincirler, uzun adımlı zincirler ile beraber yüksek performanslı standart zincir çeşitleri bulunmaktadır. Birçok çeşitte ve özellikte endüstriyel kalite gereksinimlerini karşılamak için en yüksek kalite malzemeler ile müşterilere buluşturmaktadır.

Standart zincir fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Previous
Next